Pływanie dla osoby z nadwagą jest rozwiązaniem IDEALNYM.Świetną sylwetkę możesz również wypracować bez udziału Trenera personalnego. W wodzie pracują prawie wszystkie mięśnie znajdujące się w ludzkim ciele a jednocześnie stawy i kręgosłup nie są tak obciążane jak poza nią. Znajdą się na pewno osoby, które stwierdzą, że wolą siłownie, bieganie czy orbitreka. Ale żadna inna aktywność nie działa na nasze ciało w taki sposób jak basen. Weźmy chociażby pod lupę zwykłe chodzenie. W wodzie głębokiej, gdy jesteśmy zanurzeni po szyję przejście 10 metrów to praca w zasadzie całego ciała. Wykonując krok musimy jednocześnie cały czas kontrolować tułów aby nigdzie nam nie „uciekał”. Pracując delikatnie rękami utrzymujemy równowagę. Każdy nasz ruch jest łagodnie wyhamowywany przez opór wody. Im ruch jest szybszy tym opór jest większy.

Połóż się i ćwicz!

Gdzie jeszcze w tak przyjemny sposób możemy ćwiczyć? Owszem, można położyć się na podłodze i ćwiczyć ale to nie to samo 🙂 Trening na basenie możemy potraktować również jako dzień regeneracji dla organizmu. Pływanie czy ćwiczenia na basenie są polecane przy chorobach kręgosłupa i stawów. Woda masuje mięśnie a ścięgna stają elastyczniejsze. Ciało się odpręża a nasza psychika odpoczywa. Badania amerykańskich naukowców dowiodły, że osoby regularnie uczęszczające na basen są szczuplejsze od osób, które uprawiają inne sporty w podobnym wymiarze czasu. Przebywanie w wodzie to bardzo duży wydatek energetyczny dla naszego organizmu. To dlatego po wyjściu z wody mamy często wielki apetyt i spore pragnienie.

 

Ojej, gdzie ta kondycja?

Bardzo często jest tak, że po długiej przerwie wpadamy na basen pełni entuzjazmu. I pierwsza długość zrobiona na pełnych obrotach i klapa. Oddech przyspieszony do granic, zaraz chyba płuca wyplujemy! Ale jak to? Co z moją kondycją się dzieje? Pół roku temu mogłem pływać 30 min non stop a teraz co? Spokojnie, z kondycją na pewno nie jest aż tak źle, tylko nasze ciało musi się dostosować do odmiennych warunków, które panują w wodzie. Dużo sił zabierze nam również początkowa walka z oddychaniem. Ale z czasem złapiemy rytm i wspólny język z naszymi płucami. Kondycja jest ważna przy typowo siłowym pływaniu, natomiast aby pływać nawet 45 minut non stop potrzebna nam będzie głównie technika i właśnie to złapanie prawidłowego rytmu oddychania. Ale o tym w kolejnych artykułach.